EP3C16F256C8N Altera Chip 5CEFA7 Basic Electronic Component
ShenZhen QingFengYuan Technology Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : ALTERA
Model Number : EP3C16F256C8N
Place of Origin : USA
MOQ : 1
Price : communicable
Payment Terms : D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 10000PCS PER WEEK
Packaging Details : STANDRAD
Product Category : ALTERA
Series : EP3C16F256C8N
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TQFP-64
Core : AVR
Program Memory Size : 16 kB
Data Bus Width : 8 bit
ADC Resolution : 10 bit
Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Number of I/Os : 54 I/O
Data RAM Size : 1 kB
Supply Voltage - Min : 1.8 V
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Packaging : MouseReel
Brand : ALTERA
Data RAM Type : SRAM
Data ROM Size : 512 B
Contact Now
ALTERA EP3C16F256C8N Electronic Component Storage Cabinet
EP3C16F256C8N
Manufacturer:
ALTERA
Product Category:
FPGA - Field Programmable Gate Array
RoHS:
Details
Series:
5CEFA7
Number of Logic Elements:
150000 LE
Number of I/Os:
240 I/O
Supply Voltage - Min:
1.07 V
Supply Voltage - Max:
1.13 V
Minimum Operating Temperature:
- 40 C
Maximum Operating Temperature:
+ 100 C
Data Rate:
Number of Transceivers:
Mounting Style:
SMD/SMT
Package / Case:
UBGA-484
Packaging:
Tray
Brand:
Intel / Altera
Maximum Operating Frequency:
800 MHz
Moisture Sensitive:
Yes
Number of Logic Array Blocks - LABs:
5648 LAB
Operating Supply Voltage:
1.1 V